इटहरीका ६३ हजार ५ सय २६ जना बिद्यार्थीले एउटै पाेशाक लगाउने

-


     हिडन खबर    
     माघ २६ गते २०८० मा प्रकाशित


इटहरी / विद्यार्थीबीच बढ्दै गएको असमानता लाइ मध्यनजर गरेर इटहरी उपमहानगरपालिकाले सबै विद्यालयमा एउटै पोसाक लागू गर्ने निर्णय गरेको छ ।नयाँ शैक्षिक सत्रका लागि अभिभावकले विद्यालय पोसाक खरिद गर्ने बेला इटहरी उपमहानगरले यस्तो निर्णय लिएको हो ।

इटहरीमा १३४ निजी र ३६ सामुदायिक गरि १७० वटा विद्यालय छन । ६३ हजार ५ सय २६ विद्यार्थी एउटै पोसाकमा विद्यालय जानेछन् । नगरशिक्षा समिति इटहरीले विद्यार्थीको पोसाकमा विविधता देखिएको भन्दै एकरूपता ल्याउन यस्तो निर्णय गरेको हो ।

इटहरी भित्रका निजी तथा सबै सामुदायिक विद्यालयमा अध्ययनरत विद्यार्थीले एकैखालको पोसाक लगाउनुपर्ने गरी नियम बनाएकाे इटहरी उपमहानगरका नगर प्रमुख हेमकर्ण पौडेलले बताउनुभयो । विद्यालयमा टाई हटाएर भादगाउले टोपी लगाउने निर्णय गरेको हो । अब इटहरीका विद्यालयमा अध्ययन गर्ने बिद्यार्थीले टाइ लाउनु पर्ने छैन ।

‘पोसाक देखेर इटहरीका विद्यालयको विद्यार्थी रहेछ भनेर सबैले चिनून् भन्ने उद्देश्य पनि हो,’ उपमहानगरका प्रमुख पौडेलले भने । निजी स्कुलहरुले ड्रेस पनि बढि मुल्यमा आफ्नै स्कुलबाट बिक्रि गर्ने गरेका छन त्यो रोक्ने हाम्रो अभियान पनि हो मेयर पौडेलले भने । साथै उपमहानगरका कर्मचारी र जनप्रतिनिधिहरुको छोरा छोरी अनिवार्य रुपमा सरकारी विद्यालयमा नै पढाउनुपर्ने निर्णय पनि गरेको हो ।

स्कुलहरुले आफ्नो लोगो भने राख्न पाउछन मेयर पौडेल भन्छन । निजी स्कुलहरुमा मोजा टाइ समेत बिक्रि गर्ने गरेको भन्दै त्यो रोक्न कदम चालिएको हो । विद्यालय मातहतमा कुनै स्टेशनरी बेच्न नपाइने र भर्ना शुल्क वापत एक पटक लिए पछि सो विद्यालयमा पढ्ने बिधार्थी वापत पटक पटक कक्षा चड्दा भर्ना शुल्क लिन नपाइने भएको हो ।

विद्यालय आफैँले किताब बेच्ने गरेको गुनासो बढेपछि इटहरी उप महानगरपालिकाले विद्यालय आफैले किताब बेच्न नपाउने निर्णय गरेको छ। विद्यालय हाताभित्रबाट पाठ्यपुस्तक तथा शैक्षिक सामग्री बिक्री-वितरण गर्न रोक लगाएको हो ।

बैठकले उप महानगर भित्र सञ्चालित विद्यालय शिक्षालाई व्यवस्थित तथा प्रभावकारी बनाउन यो निर्णय गरेको मेयर हेमकर्ण पौडेलले बताउनुभयाे । विद्यालय आफैले किताव तथा स्टेशनरी राखेर बिक्रि गर्ने प्रतिबन्ध गरिएको मेयर पौडेलको भनाई छ ।