सहकारीको ऋण उठाउन धर्मको सहारा

-


     हिडन खबर    
     माघ २६ गते २०८० मा प्रकाशित


बागलुङ । सहकारी संस्थाले सहजरूपमा लगानी गरेको
ऋण र ब्याज समयमा नउठेपछि बागलुङको एक सहकारी संस्थाले धार्मिक बाटो रोज्ने भएको छ । सिवाइसी बचत तथा ऋण सहकारी संस्थाले ऋणीहरूको सचेतनाका लागि ‘सहकारी पुराण’को योजना सार्वजनिक गरेको हो ।

‘पुराणमा कसैको ऋण खानु, नतिर्नु पाप हो भनेर उल्लेख भएको चर्चा हुन्छ, त्यसैले अब हामीले सहकारी पुराणमार्फत सहकारी शिक्षा प्रदान गर्ने योजना बनाएका छौँ”, सहकारीका अध्यक्ष चण्डीप्रसाद शर्माले  ‘नाम चलेका पण्डित बोलाएर भव्य सहकारी पुराण गर्ने योजना बनाएको छ ।’ सहकारीले पत्रकार सम्मेलन गरेर विभिन्न कार्यक्रम सार्वजनिक गरेको हो ।

सहकारी पुराण कुनै धार्मिक कार्यक्रमभन्दा पनि सहकारी शिक्षाको कार्यक्रम हुने शर्माले दाबी गरे ।

“पुराणमा सहभागिताका लागि ऋण नतिर्नेलाई बोलाइने छ, अन्य शेयर सदस्यलाई पनि सहभागी गराइने छ, सहकारी पुराणले ऋण नतिर्नेलाई ज्ञान दिने छ”, शर्मा भन्छन्, “नियमावलीमा तोकिएका प्रक्रियामा जानुपूर्व हामीले सचेतनामार्फत नै ऋण भुक्तानीको बाटो खोजेका हौँ ।”

सहकारी संस्थाबाट लिएको ऋण तिर्नु पर्दैन भन्ने भाष्य सिर्जना गर्न खोजिएको भन्दै शर्माले कुनै एक शेयर सदस्यले लिएको ऋण अरु सयौँ शेयर सदस्यको बचत भएकाले नतिरेर सुख नपाइने बताए । सहकारीले ऋण असुलीको नयाँ विधिसँगै बचतको नयाँ कार्यक्रम पनि सार्वजनिक गरेको छ ।

शेयर सदस्यमा बचत गर्ने बानी विकास गर्नका लागि यस वर्ष सङ्कल्प क्रमिक बचत कार्यक्रम सञ्चालन गरिने अध्यक्ष शर्माले बताए । न्यूनतम रु १० लाख पुग्नेगरी पाँचदेखि २० वर्षसम्मको सङ्कल्प बचत गर्न चाहनेलाई यो योजनामा सहभागी गराइने उनले बताए ।